Loksa Gümnaasiumi Erasmus+ projekti “Meie jätkusuutlikud sammud” neljas ehk viimane õpilasvahetus Itaalias.

Loksa Gümnaasiumi Erasmus+ projekti “Meie jätkusuutlikud sammud” (“Our Sustainable Steps”  ID 2020-1-EE01-KA229-077935_1) neljas ehk viimane õpilasvahetus leidis aset 20.-24. mail 2023 Itaalias.

Esmaspäev möödus tavapäraselt kohalike õpilaste eestvedamisel ja juhatusel kooli ja linna eluolu, ajaloo ning vaatamisväärsustega tutvudes.

Teisipäeva hommikul oli meil võimalus toetada piirkonna maffiavastast liikumist, ühinedes ümbruskonna gümnaasiumide õpilaste meeleavaldusega. Ennelõunal kandsid õpilased ette oma riigi loodusliku mitmekesisuse olukorda tutvustavad esitlused. Pärastlõunal vaadati filmi “The man who planted trees” (Mees, kes istutas puid). Seejärel valmistati rahvusvahelise paaristööna lilleseemnepomme, mis pandi paariks päevaks kuivama, et need nädala lõpul haljasalale laiali poetada. Suurepärane tegevus, mida oma koolis järele teha!

Kolmapäev algas bussisõiduga Pantanello loodusparki, kus meile tutvustati kohalikku faunat ja floorat ning anti ülevaade pargi ajaloost. Edasi sõitsime Ninfa aeda, kus giid juhatas meid läbi 12. saj ehitatud linnuse varemete ning inimtegevusest puutumata loodusega kaunite maastike. Pärastlõunal jätkasime oma teed mägedesse Sermoneta linna, kus saime omal soovil ringi käia ja kitsaste tänavatega keskaegse linna õhkkonda nautida.

Neljapäeval külastasime Itaalia pealinna Roomat, kus nähti ära selle iidse linna peamised vaatamisväärsuseid, nt Püha Peetruse Basiilika, Colosseum ja Trevi purskkaev.

Reede hommikul oli esimene peatus Foglianolake’is, kus võis vaadelda huvitavaid taimi, puid ja loomi, samuti erinevate loomade ja lindude topiseid. Järgmises majas elasid kilpkonnad, linnud, boamadu ja muud kahepaiksed ning roomajad. Seejärel külastasime mahepõllumajanduslikku ettevõtet Agrilatina, kus kuulasime ettekannet tervisliku eluviisi ja maailma korrashoiu kohta ning uudistasime taluõues mh toitaineterikast põllumulda ja kompostivalle. Ökopoes olid müügil kohalikust toorainest valmistatud mahetooted. Õppenädala lõpetuseks suunduti Latina randa, kus erasmuslased lõid kaasa kohalikus projektis “Rand plastivabaks!”.

Tagasisideküsitlusest selgus, et õpilastele meeldisid kõige rohkem huvitavad ja harivad ekskursioonid ja Rooma lähedal mere ääres asuva Latina kaunis loodus. Jätkusuutlikus käitumises on maade vahel teatavad erinevused, kuid oleme siiski pigem sarnased. Väga oluliseks peeti osalemist kogukonna keskkonnakaitselistes ettevõtmistes. Rõõmustati suurepärase võimaluse üle inglise keelt praktiseerida ning uusi kultuurielamusi kogeda. Paljude õpilaste jaoks oli see esimene rahvusvahelise suhtlemise kogemus ning kõik vastajad soovitaksid ka oma kaaslastele osaleda taolisel õpilasvahetusel.

Loksa Gümnaasiumi moto on “Selleks, et jääda paigale, on vaja joosta kõigest väest. Selleks, et liikuda edasi, on vaja joosta kaks korda kiiremini.” ( L. Carroll ). Oma projektitegevustest saime kindlasti palju häid kogemusi ja andsime üksteisele innustavat eeskuju, et oskaksime edaspidi teha üha kiiremaid jätkusuutlikke samme!