Rahvusvaheline projekt Our Sustainable Steps (Meie jätkusuutlikud sammud) 2020 – 2023 ID 2020-1-EE01-KA229-077935_1

Loksa Gümnaasium osaleb rahvusvahelises Erasmus+ projektis, mis keskendub keskkonnale ja igapäevaelu jätkusuutlikumaks muutmisele.

Projekti nimi: Our Sustainable Steps (Meie jätkusuutlikud sammud) 2020 – 2023

Projekti kood: ID 2020-1-EE01-KA229-077935_1

Projekti tegevused

Projekti eesmärk on muuta meie igapäevaelu jätkusuutlikumaks. Korraldame talguid ja töötube ning osaleme vabatahtlikus töös. Uurime kooli huvirühmade teadlikkust ja käitumist ning tutvume olukorraga osalevates riikides ja kogukondades. Valmib ühine vlog, milles kajastame meie jätkusuutlikke samme ning tehtud muudatusi meie käitumises ja elukorralduses.

Esimene projektikohtumine sai teoks Loksal 16. – 20. mail, mil võõrustasime partnerkoolide 13 õpilast ja 5 õpetajat. Avapäeval tutvustasime Eesti talgute traditsiooni ja iga päev toimusid talgud või töötoad ning rahvusvahelises meeskonnas tuli teha nädala jooksul ühest talgust lühivideo.

Üksteisega tutvumiseks õmmmeldi endale üheskoos riidejääkidest rahvusvärvides nimesilt. Teisipäeval pakkusime külalistele võimalust osaleda eestlaste algatuses Teeme Ära –  koostöös linnavalitsusega istutasime rajatavale staadionile männipuid ja külvasime lilli. Kolmapäeva ennelõunal tegime Tallinna Toidupangas vabatahtlikku tööd, komplekteerides abivajajatele toidupakke. Neljapäeva pärastlõunal katsime RMK Oandu matkarajal puujuuri multšiga ning reedel ehitas iga riigi meeskond endale taaskasutatud puidust linnumaja.

Kliimaväljakutse vormis tuli õpilastel valmistada jätkusuutlik õhtusöök ning teha sellest koduvideo.

Nädalasse mahtus veel palju tegevusi, mis pakkusid küllaga mõtlemisainet ja kasulikke näpunäiteid, kuidas jätkusuutlikult käituda: meie õpilased giidiks retkel “Jätkusuutlik Loksa”; kasutatud esemete viimine kohalikku jäätmejaama; loeng  ja rühmatööd sõõrikumajandusest, juhendajaks Maris Pedaja Eesti Rohelisest Liikumisest; loeng ja töötuba Oandu Muinastaidekeskuses; Keskkonnaameti looduskaitse peaspetsialisti Tõnu Talvi video ja loeng Eesti elurikkusest; põnev Aardejaht Sagadi Looduskoolis;  RMK Oandu keskuses film Lahemaa rahvuspargist. Muidugi ei jäänud käimata Viru rabas ning Tallinnaga tutvumine algas Lennusadamas.

Noppeid tagasisideküsitlusest

Soovitusi erasmuslastele: naudi osalemist, ole enesekindel, paindlik, loov ja teotahteline ning avatud suhtlemisele erinevas kultuuriruumis. 

Mis üllatas: kõik tutvusid üksteisega kohe alates esimestest tundidest; sõbralik õhkkond ja külalislahkus; külm ilm; kuigi loodus on ilus ja rikkumata, peab seda ikkagi kaitsma; kui palju selline sündmus muudab inimese elu; ma ei osanud midagi oodata, seega kõik üllatas.

Järgmisel õppeaastal ootavad meid ees projektikohtumised Saksamaal, Itaalias ja Poolas. 

Osalevad koolid:
Eesti: Loksa Gümnaasium – koordineeriv kool
Itaalia: Liceo Classico Statale “Dante Alighieri” di Latina
Poola: Zespol Szkol im. Jana Kasprowicza
Saksamaa: Gymnasium Winsen

Teemad ja projektikohtumised:
TRANSPORT & ENERGIA  (Saksamaa)
PRÜGI SORTEERIMINE & JÄTKUSUUTLIK TOIT  (Eesti)
RÕIVASTE & KODUTEHNIKA TAASKASUTUS  (Poola)
LOODUSLIK MITMEKESISUS  (Itaalia)

Teemakohased levitustegevused koolis:
Projekti esimesel ja eelviimasel kuul: küsitlus huvirühmade jätkusuutliku käitumise kohta.
Iga kuu: üks vlogi sissekanne õpilase, kooli või kogukonna jätkusuutliku sammu kohta.
Iga semester: vähemalt üks huvirühmi kaasav tegevus, nt näitus, töötuba, vabatahtlik töö vms.
Kooli ja riigi olukorda tutvustav esitlus.
Muudame kõik koos oma elu säästlikumaks!

Projekti eesmärk on muuta meie igapäevaelu keskkonnasõbralikumaks ja jätkusuutlikumaks. Tegevusvaldkonnad on transport ja energia, prügi sorteerimine, taaskasutus ning looduslik mitmekesisus. Uurime kooli huvirühmade teadlikkust ja käitumist ning tutvume olukorraga osalevates riikides ja kogukondades. Valmib ühine vlog, milles kajastame meie igakuiseid jätkusuutlikke samme: nt talguid, vabatahtlikku tööd, muudatusi meie käitumises ja elukorralduses.